Gondot okoznak a kéménytüzek
2019. december 16. 15:44
Szombaton és vasárnap több kémyénytűzhöz és a következtükben kigyulladt tetőtűzhöz riasztották a Vas megyei tűzoltókat.
Lakóház kéményében keletkezett tűz, ami részben átterjedt a tetőfödémre és a tetőszerkezetre is Meggyeskovácsiban, a Szabadság utcában vasárnap hajnalban. A sárvári hivatásos tűzoltók a tetőre létra segítségével feljutottak, majd egy vízsugárral a lánggal égést megszüntették. A tűz megfékezését követően kéziszerszámokkal megbontották a tetőszerkezetet, valamint hőkamerával átvizsgálták, további izzó gócpontok után kutatva. Három lakó rokonoknál került elhelyezésre.
Kéményből áramlott vissza a füst a házba és a padlásra Sárváron, az Uzsoki utcában vasárnap délelőtt. A sárvári hivatásos tűzoltók a helyiségeket és a padlásteret átszellőztették, majd eltávolították a kéményből az éghető anyagot.
A füstcső eltömődése miatt áramlott vissza a füst egy esztergályosműhelybe és a padlásra Vasváron, a Vasvári Pál utcában vasárnap délelőtt. A vasvári önkormányzati tűzoltók a lerakódott égésterméket eltávolították, majd az épületet átszellőztették.
Tíz négyzetméteren égett egy családi ház tetőszerkezete Szombathelyen, a Budai Nagy Antal utcában vasárnap este. A szombathelyi hivatásos tűzoltók vonultak a tűzeset helyszínére. Az egységek két vízsugárral és kéziszerszámok segítségével a tűz továbbterjedését megfékezték majd eloltották a lángokat. Lakosságvédelmi intézkedésre a tűzeset során nem volt szükség.
Azokban a háztartásokban, ahol szilárd tüzelőanyaggal fűtenek, a szilárd anyagok, vagy olaj égetésekor keletkező korom lerakódik a kémény falára. Az egyre vastagabb koromréteg leszűkíti a kémény belső keresztmetszetét, és a távozó magas hőmérsékletű füst hatására akár meg is gyulladhat. Hogy ezt elkerüljük, az alábbiak szerint járjunk el:
- csak száraz fát, vagy erre alkalmas éghető anyagokat használjunk!
- háztartási hulladékokkal üzemeltetni a fűtőberendezéseket szigorúan TILOS!
- fáradt olajjal üzemeltetni a fűtőberendezést szigorúan TILOS!
- tüzelőberendezéseket nem szabad túlterhelni, egyszerre sok fát rátenni!
- szellőztessen rendszeresen!
A nem rendeltetésszerű használat jelentős anyagi kárral és esetenként súlyos sérülésekkel járó tűzesetekhez is vezethet. Több korom rakódik le az olyan égéstermék-elvezető rendszerben, amelyben hulladékot vagy más, nem megfelelő tüzelőanyagot – lakkozott, festett, vagy nedves fát – égetnek. A lerakódott koromréteg fűtés során izzani kezd, meggyullad és akár kéménytűzhöz is vezethet, a kéményről a tűz pedig másodpercek alatt átterjedhet a ház tetőszerkezetére és egyéb részeire. Fontos a megfelelő égési levegő biztosítása a tüzelőberendezés helyiségében. A szilárd-tüzelés, ezen belül a fatüzelés igényli fajlagosan a legtöbb égési levegőt. A kevés levegő miatt nő a koromképződés, nő az elégetlen gázok okozta veszteség, és nő a kátrány, szurok lecsapódás mértéke. A nyílt égésterű fűtőeszközök a szoba levegőjét használják el az égés során. Ezek jól szigetelő ajtók és ablakok esetén nem jutnak elég levegőhöz és – legyen bármennyire jó huzata is a kéménynek – másodpercek alatt veszélyes mennyiségű szén-monoxid jöhet létre. Ezért még a hideg időjárás esetén is szellőztessen rendszeresen! Amennyiben a konyhai páraelszívó és a fűtőberendezés helyisége azonos légtérben van, fennáll a veszélye a kéménybe távozó égéstermék, szén-monoxid visszaáramlásának. Ezért fokozott óvatossággal járjunk el ilyen esetben.
További kéményproblémák, amelyek tüzet okozhatnak:
- kéményajtó hiányzik, vagy nincs kettős záródása
- a kémény vakolata hézagos, repedezett
- éghető anyagú a padló borítása
- a kémény közelében – 12 cm-en belül – éghető anyagú faszerkezet van beépítve
- a kéményfalazaton épületgépészet elem (pl. villamos kötődoboz) van elhelyezve
További kockázati tényezőt jelent a kémény bélelése. Az eternitcső nem tűri jól a hőt, a melegtől elrobban, az alumínium cső pedig elolvadhat.
Ha kéményből szikrákat, vagy lángokat lát távozni, hívja a 112-es segélyhívószámot!
Fotó: Szombathelyi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság