Grillezés, bográcsozás – szabályok, amelyek betartása elengedhetetlen a tűzesetek megelőzése érdekében

2023. június 21. 13:23

A nyári időszak egyik kedvelt időtöltése, mikor a családok, baráti társaságok egy grillezés, bográcsozás alkalmával gyűlnek össze. Ahhoz, hogy a program ne egy tűzesetbe torkolljon, fontos, hogy néhány szabállyal tisztába legyünk.

A meleg időben egyre többen mennek ki a szabadba, így egyre gyakoribbá válik a kültéri sütés-főzés is. Idén ezidáig 45 alkalommal riasztották a Vas vármegyei tűzoltó egységeket szabadban keletkezett tüzek eloltásához. 2022. év ugyanezen időszakban ez a szám 73 volt, ami azt jelenti, hogy 38%-kal csökkent a szabadtéri tűzesetek száma 2022. évhez képest. Köszönhető ez a preventív tevékenységnek és az emberek példamutató magatartásának. A szabadban keletkezett tüzek 99 százalékát ugyanis emberek okozzák. 

Nem mindegy, hogy hol és milyen eljárással főzőcskézünk. A nyári időjárás egyik pillanatról a másikra képes megváltozni. Egy hirtelen széllökés messzire röpítheti a parazsat, vagy a kerti asztalról ráfújhatja az éghető anyagot a tűzre. Ezért mindig legyen a közelben oltóanyag. Ha befejeztük a kerti sütést-főzést, alaposan el kell oltani a tüzet, hiszen még napokig képes parázslani. Ahogyan bográcsozásnál a tüzet, grillezésnél a parazsat se hagyjuk magára, a szúnyogok elűzésére használt fáklyákat és füstölőket is tilos felügyelet nélkül hagyni. Ezek szintén képesek tüzet okozni, ezért körültekintően használjuk őket. Grillezésnél figyelni kell még arra, hogy ne használjunk a begyújtáshoz égésgyorsító anyagokat (benzin, gázolaj), ezek amellett, hogy veszélyesek az étel minőségén és ízén is rontanak. 

Ha tűzgyújtási tilalom lép életbe: a jogszabály úgy határoz, hogy a fokozott tűzveszély miatt ilyen esetben az erdők és fásítások 200 méteres körzetében még a saját udvarunkon sem szabad grillezni, bográcsozni!

A bográcsozáshoz sokan már nem tűzifát, hanem gázrózsát vagy gázzsámolyt használnak. A gázüzemű berendezésekben csak a kimondottan azokhoz készült pentánálló gumitömítéseket és tömlőket szabad alkalmazni. A tömítéseket minden palackcserénél cserélni kell, Mindenhol ahol gázpalackot lehet vásárolni, lehet kapni ilyet. A legbiztonságosabb, ha szakemberre bízzuk a gázüzemű főzőkészülék beszerelését és javítását. Ellenőrizni kell, hogy a csatlakozásnál nem szivárog a gáz, csere közben tilos a dohányzás, a nyílt láng használata. Palackot csak akkor szabad cserélni, amikor a készülék nem üzemel. A gázpalackról történő főzéshez, grillezéshez kizárólag a gyártó által előírt nyomáscsökkentő használható. Kerülni kell a házilagos megoldásokat, mert többnyire ezek okozzák a tragédiákat. Használat után mindig zárjuk el a palackot. 

Ha kicseréltük a palackot, vagy úgy tűnik, hogy szivárog valahol, házilag is elvégezhetjük a tömörségvizsgálatot: a tömlő és a palack csatlakozási pontjához fújjunk szivárgást ellenőrző sparyt, kenjünk mosogatószeres, vagy szappanos vizet. Amennyiben valóban szivárog a gáz, azon a helyen buborékok keletkeznek. Előfordult olyan eset, amikor valaki nyílt láng fényénél akarta megkeresni, hogy honnan szivárog a gáz – ennek tragikus kimenetű robbanás lett a vége. Amennyiben befejeztük a propánbutángáz-üzemű berendezés használatát, zárjuk el a palack szelepét. Ha hosszabb ideig nem kívánjuk újra használni, szereljük le a nyomáscsökkentőt, és a szelepnyílásra tegyük fel a biztonsági kupakot. 

Gázpalackot csak hivatalos helyről szabad beszerezni. Csak olyan palackot vegyünk, amelyiknek ép a szelepe és zárófóliával van lezárva. Előfordult már, hogy ellenőrzésnél a hatóságok hamis védőfóliával, az eredetitől eltérő színnel, zsugorítással, ismétlődő sorszámmal ellátott palackokat találtak. Az illegálisan töltött gázpalackok veszélyt jelenthetnek a felhasználókra és környezetükre nézve is. 

Társasház erkélyén lehet grillezni, de nem mindegy, hogy milyen módszerrel. Gázpalackról működő grillt, vagy zsámolyt társasház erkélyen tilos működtetni, ahogy a faszénnel, brikettel, parázsló fával működő eszköz sem használható biztonságosan. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat rendelkezik róla, hogy gázpalack használata és tárolása tilos olyan földszintesnél magasabb építményben, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő. Ha az erkélyen grilleznénk, azt egy elektromos grillel tegyük. Mielőtt nekiállunk az erkélyen főzőcskézni, előtte olvassuk el a saját társasházunk házirendjét, nem tiltja-e az ilyen tevékenységet. 

Baj esetén haladéktalanul hívni kell a 112-es segélyhívószámot!

Fotó: Illusztráció