Két helyen is életet mentettek a szén-monoxid-érzékelő készülékek

2023. augusztus 22. 11:26

Hétfőn egy kőszegi fogorvosi rendelőben, kedden hajnalban pedig egy szombathelyi lakásban mentette meg az ott tartózkodó emberek életét a felszerelt szén-monoxid-érzékelő készülékek.

Jelzést adott a szén-monoxid-érzékelő tegnap délután egy kőszegi, várköri fogorvosi rendelőben. A város önkormányzati tűzoltói méréseket végeztek a rendelőben, mérőműszereik kimutatták a mérgező gáz jelenlétét a levegőben. Az egység a helyszínre kérte a gázszolgáltató szakembereit. 

A következő jelzés kedden hajnalban érkezett a Vas vármegyei műveletirányítási ügyeletre, amelyben a lakó kérte a tűzoltók segítségét, ugyanis a lakásukban bejelzett a szén-monoxid-érzékelő készülék. A szombathelyi hivatásos tűzoltók vonultak ki a Jászai Mari utcai lakáshoz. A város hivatásos tűzoltói méréseket végeztek az ingatlan több pontján, mérőműszereik a fürdőszoba levegőjében kimutatták a szén-monoxid jelenlétét. A tűzoltók a helyszínre kérték a gázszolgáltató szakembereit. 

Sokan a fűtési szezonhoz kötik ezeket az eseteket, holott több háztartásban egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, így a szén-monoxid-mérgezés veszélye egész évben fenyeget. Fontos, hogy klímát, páraelszívót, vagy beépített szagelszívó-ventilátort szakember telepítsen, hiszen ezek együttes használata is befolyásolja a lakás légáramlását. A nyári melegben lecsökkenhet a kémény huzathatása, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe. 

Nyílt égésterű készülékek esetében az égéstermék hőmérséklete és a lakáson kívüli, környezeti hőmérséklet különbségéből adódó nyomáskülönbség befolyásolhatja a kéményhuzathatását. Minél magasabb a külső hőmérséklet, annál kisebb a nyomáskülönbség, ami gyengíti a kémény huzathatását. Visszaáramláshoz vezethet továbbá a karbantartatlan gázkészülék, illetve azon háztartási eszközök, amelyek működésük közben megváltoztathatják a lakásban uralkodó nyomásviszonyokat. Ilyenek a konyhai szagelszívók, a ventillátorok és a klímaberendezések is. Ezeket a készülékeket nem szabad a tüzelőberendezéssel egyidejűleg használni. A tűzoltók tapasztalatai szerint minden negyedik szén-monoxid-mérgezéses eset a fürdőszobában történik. Az ott üzemelő fűtőkészülékek, kombi gázkészülékek, illetve az átfolyós rendszerű vízmelegítők a mérgező gáz elsődleges forrásai.

Fotó: Illusztráció