Viharos erejű szél – többségében kidőlt fák adtak munkát a vármegye tűzoltóinak
2024. január 07. 20:07
A viharos erejű szél következtében ezidáig húsz káreseményhez riasztották a Vas vármegyei tűzoltó egységeket vasárnap.
A szombati nap esőzései következtében a talaj felázott, fellazult, ezért a vasárnap térségünket elérő 70-80 km/h-ás széllökések következtében fák jelentettek veszélyt a közúti közlekedésre, több helyszínen kidőlt fák nehezítették a forgalmat, míg volt olyan káresemény, ahol jelzőlámpát tépett le a vihar. A vas vármegyei tűzoltó egységeknek a nap folyamán közel húsz helyszínen kérték a segítségüket.
Bozsokon, a kőszegi Óház úton, a Királyvölgy úton, a sárvári Ipartelep úton, Vasszilvágyon, Szőcén és Csipkereknél is fa dőlt az útra. Kenyeriben egy öles fát az internet kábel tartott a magasban, Szombathelyen a Kilátó úton pedig egy parkoló autót rongált meg egy fa. Csákánydoroszlónál egy a közútra dőlt fának egy személyautó is nekihajtott. A szombathelyi Zanati úton az egyik jelzőlámpát rongálta meg a viharos erejű széllökés. A kárhelyszíneken a szombathelyi, sárvári, körmendi hivatásos, vasvári, répcelaki és kőszegi önkormányzati, valamint a kőszegszerdahelyi, kőszegdoroszlói, bozsoki, horvátzsidányi, kenyeri, porpáci önkéntes tűzoltók dolgoztak. A kidőlt fákat motoros láncfűrész segítségével feldarabolták és eltávolították a közútról. Volt olyan kárhelyszín, ahol a magasban lévő faág, vagy lógó jelzőlámpa eltávolításához magasból mentő tűzoltó gépjárműre is szükség mutatkozott.
Az erős széllökésekre az éjszaka és a holnapi nap folyamán is számítani kell. A Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tanácsokkal szolgál a lakosság számára a szélsőséges időjárás idején lévő teendőkkel és a magatartási szabályokkal kapcsolatban.
A 70 km/h-nál erősebb szélvihar emberre, állatra veszélyes viharkárokat okozhat. A szilárd építményekről leszakíthatja a tetőfedeleket, súlyosan megrongálhatja az energiaellátás és távbeszélő berendezések vezetékeit, könnyű épületeket dönthet össze, közlekedési zavarokat, akadályokat idézhet elő és fákat dönthet ki.
Mi a teendő szélviharban és hogyan védekezzünk, ha a szabadban tartózkodunk?
- Viselkedjünk nyugodtan, körültekintően.
- Ha lehet, keressünk védett, stabil helyet (épület, aluljáró).
- Távol haladjunk a fáktól, épületektől, hogy a letört ágak, cserepek, üvegszilánkok ne okozzanak sérülést.
- Védjük szemünket a portól, fejünket a szél sodorta tárgyaktól, ágaktól stb.
- Oszlopba, kerítésbe kapaszkodjunk, hogy ne sodorjon el az erős szél.
- Tartsuk, védjük erősen a kisgyerekeket, ne szakadjunk el társainktól.
- A járműveket, sátrakat, gyenge szerkezetű építményeket hagyjuk el, mert bentről nem lehet érzékelni a fenyegető veszélyt (pl. rádőlhet a fa).
- Leszakadt villamos távvezetéket megközleíteni is életveszélyes!
- Szabadban végzett tűzveszélyes tevékenységet azonnal abba kell hagyni, a tüzet eloltani (pl. gazégetés kertben, tábortűz, szalonnasütés, kerti parti).
- Az állatok viselkedése kiszámíthatatlanná válik, megvadulhatnak, ezért ne érjünk hozzájuk. háziállatokat zárjuk be.
- Ha az előrejelzéseket követően van rá időnk, a ház körül található fák meggyengült ágait vágjuk le.
- A ház környékéről gyűjtsünk össze és vigyünk be az épületbe minden olyan tárgyat, amit a szél felkaphat (pl. műanyag kerti bútorok, szerszámok) – ezek ugyanis súlyos sérüléseket okozhatnak.
- A kirándulást, az erdőben való közlekedést kerüljék a szeles időjárás idején.
Óvintézkedések az épületen belül:
- Az ajtókat, ablakokat zárjuk be.
- Ne menjünk ki a szabadba.
- Ne hagyjuk a kisgyermekeket, betegeket felügyelet nélkül, lehetőleg senki ne maradjon egyedül.
- Készüljünk fel áramszünetre (elemlámpa előkészítése).
- Áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket.
Fotó: Forgács József tű. főtörzsőrmester/Szombathely HTP, Lakatár Tamás/ Kőszeg ÖTP