Szélsőséges időjárási események hatásai – workshop a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szervezésében

2024. december 05. 14:21

„Szélsőséges időjárási események hatásai”címmel rendezett workshopot a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság december 04-én Bükfürdőn.

A rendezvény célja a szélsőséges időjárási események kezelésével kapcsolatos tudományos és gyakorlati tapasztalatok megosztása volt. Az esemény során a LOCALIENCE projekt első három periódusának vívmányait mutatták be, és különböző szakértők ismertették saját kutatási eredményeiket a szélsőséges időjárás és a katasztrófavédelem összefüggésében.

A workshop megnyitóját Dr. Bognár Balázs PhD tű. dandártábornok, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója tartotta, aki köszöntötte a résztvevőket és hangsúlyozta a szélsőséges időjárási események egyre növekvő jelentőségét a katasztrófavédelem szempontjából.

Ezután Dr. Hábermayer Tamás PhD tű. ezredes, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács alelnöke ismertette az EU kutatási térségben megfigyelhető kutatási trendeket, különös figyelmet fordítva a világ változásai által támasztott egyre újabb kihívásokra.

A LOCALIENCE projekt vezető partnerének, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Önkormányzati Projektkoordinációs Főosztályának képviseletében Csizmadia Petra szakmai vezető mutatta be a projekt eddigi eredményeit és azok relevanciáját a katasztrófavédelmi stratégiák kialakításában.

A workshop során további európai kitekintést is kaptak a résztvevők: Barta-Vámos László tű. alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Tűzvédelmi Főosztályának főosztályvezetője, a DG ECHO és a Copernicus EMS európai kezdeményezéseiről beszélt, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a katasztrófavédelem globális és regionális szintű koordinálásában.

Az európai körképet követően a szélsőséges időjárási események vármegyei vonatkozásai kapcsán Lakatár Gábor tű. ezredes, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese mutatta be „Vasi 1000-es tűz” kezelésének tanulságait és annak a szélsőséges időjáráshoz kapcsolódó relevanciáit. A program következő előadása során bemutatásra kerültek a Vas Vármegyei LOCALIENCE projektfeladatok, Kiss Péter tű. alezredes, szakmai vezető által.

A rendezvény fontos eleme volt az Extrém Időjárási Katalógus és a projekt keretében végrehajtott PILOT program bemutatása, amelyet Poór Balázs tű. ezredes, polgári védelmi főfelügyelő ismertetett. A gyakorlati tapasztalatokat Dénes Károly tű. alezredes, a Körmendi Katasztrófavédelmi Kirendeltség kirendeltségvezetője mutatta be az „EXTHERENCE” pilot program keretében 2024. október 26-án végrehajtott field exercise kiértékelése során. A LOCALIENCE projekt eredményeként létrehozott „természet alapú megoldások” (NBS) valamint a „többszörös veszélyt magukban hordozó katasztrófák” (MHE) címet viselő oktatási anyagok alapvető koncepcióit dr. Nagy Attila Ádám tűzoltó százados ismertette a résztvevőkkel. A LOCALIENCE projekt, valamint a Vas Vármegyei Önkormányzat projektjei közötti szinergiák témakörében dr. Balázsy Péter vármegyei főjegyző tartott előadást.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának Katasztrófavédelmi Intézetétől Dr. Teknős László PhD tű. őrnagy tartott előadást, „Extrém időjárási káresemények kezelése a katasztrófavédelmi műveletek tükrében” címmel, melyet az Eötvös Loránd Tudományegyetem Adattudományi és Adattechnológiai Tanszékéről érkező Dr. Bencsik Gergely PhD, egyetemi docens, kockázatok kezeléséről, értékeléséről és a kockázatbecslés tudományos aspektusairól szóló prezentációja követett. A Horizon Europe program kapcsán Huszti Levente, a TECHTRA Technológiai Transzfer Intézet szakértője mutatta be a LOCALIENCE projekthez hasonló programokban rejlő lehetőségeket.

Végül, Konkolyné Bihari Zita, a HungaroMet Nonprofit Zrt. Éghajlatkutatási Osztályának vezetője az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási események alakulását elemezte, és rámutatott a jövőbeli előrejelzési és alkalmazkodási stratégiák fontosságára.

A workshop zárásaként Dr. Bognár Balázs PhD tű. dandártábornok, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság irányító csoport vezetője összegezte az elhangzottakat, és hangsúlyozta a szélsőséges időjárási események kezelésében való folyamatos tudományos és szakmai együttműködés szükségességét.

A rendezvény sikeresen hozzájárult a szélsőséges időjárási eseményekkel kapcsolatos szakmai tudás bővítéséhez, és további lehetőségeket nyújtott a különböző kutatási és gyakorlati projektek közötti szinergiák kiaknázására.