Kéménytüzekhez vonultak szombaton

2025. március 31. 11:37

A kéménytűz odafigyeléssel és a tüzelő-és fűtőberendezések rendszeres karbantartásával megelőzhető.

Családi ház kéménye mellett jelzett izzást, füstölést szombaton hajnalban a lakó Felsőmarácon, a Fő utcában. A körmendi hivatásos tűzoltók a födémet kéziszerszámokkal megbontották, a tüzet egy vízsugárral eloltották. Az oltást követően az egység hőkamerával vizsgálta át a ház tetőszerkezetét. 

Családi ház kéményében lerakódott korom égett szombaton este Hegyhátszentjakabon, a Petőfi utcában. A körmendi hivatásos tűzoltók kiérkezéséig a tulajdonos az éghető anyagot a kazánból eltávolította. Az egység hőkamerával a kéményt és a padlásteret átvizsgálta. A kémény felülvizsgálatáig a négytagú család ideiglenesen rokonokhoz költözött.  

Szintén kéményben lerakódott korom égett szombaton este Zsirán, a Fő utcába lévő családi háznál. A csepregi önkormányzati tűzoltók a kazánból az éghető anyagot eltávolították, a kémény teljes vonalát hőkamerával átvizsgálták. 

A kéménytüzek leginkább a szilárd tüzelést használó háztartásokban jelentkeznek. A kéményekben kialakuló tüzek alapvetően kétféle módon keletkeznek. A kémény belső felületén lerakódott korom izzik, vagy más esetben a kátrány gyullad meg. Mindkét esetben számolni lehet azzal, hogy az így kialakuló tűz az épületszerkezetekre átterjedve komoly károkat okozhat. Egy későn észlelt kéménytűz akár a teljes épület leégéséhez is vezethet. Egyes esetekben az is előfordul, hogy a kéménytestbe éghető épületszerkezetet, például gerendát vagy szarufát építettek be. Problémát okozhat továbbá a kéménytest repedése, a rosszul csatlakoztatott füstcső, de a tisztítónyílásból hiányzó, vagy a rosszul záródó kéményajtó is.

A kémények rossz állapota, a helytelen tüzelőanyag használat, a kémény vagy a tüzelő- és fűtőberendezés mellett éghető anyagok tárolása nagy kockázatot jelent. Fontos, hogy csak száraz fát használjunk, és rendszeresen ellenőriztessük és tisztíttassuk a kéményeinket. Erősen ajánlott szén-monoxid-, valamint füstérzékelő beszerzése is, amelyek a kályhák, kandallók mellé telepítve idejekorán felismerik a problémát és hangos akusztikus jellel figyelmeztetik a lakókat a bajra. 

Aki új kéményt létesít, vagy a régit javíttatja, felújítja, átalakítja, az csak akkor vehető használatba, ha azt kéményseprő helyszíni műszaki vizsgálaton látta és engedélyezte. Ez minden égéstermék-elvezetőre, még egy vaskályha falon kivezetett csövére is érvényes. Ugyancsak érdemes kihangsúlyozni, hogy ezeket a munkálatokat csak szakemberekkel végeztessükA társasházakkal ellentétben a kéményseprők nem mennek ki automatikusan a családi házakhoz, az ellenőrzésre időpontot kell egyeztetni. Magánszemélyeknek az időpontfoglalás, a kémény ellenőrzése, és ha szükséges, a tisztítás is ingyenes. 

Fotó: Csepreg ÖTP