Tegnap is bebizonyosodott, a szén-monoxid nyáron is veszélyt jelent

2024. augusztus 14. 10:39

Egy időben két szombathelyi lakásban is életet mentett a szén-monoxid érzékelő.

A szombathelyi hivatásos tűzoltókat először egy Kisfaludy Sándor utcai ingatlanhoz riasztották, nem sokkal később a Stromfeld Aurél utcai lakásból jött egy segélyhívás. Mindkét ingatlan rendelkezett szén-monoxid-érzékelővel, ami jelzését követően a lakók elhagyták a helyszínt és segítséget kértek. A város hivatásos tűzoltói mindkét kárhelyszínen méréseket végeztek, mérőműszereik kimutatták a szén-monoxid jelenlétét az átfolyós vízmelegítő és a kombi gázkazán közelében. Az egységek a helyszínre kérték a gázszolgáltató szakembereit. Lakosságvédelmi intézkedésre egyik eset során sem volt szükség. 

Mindkét eset rávilágít arra, hogy a szén-monoxid a nyári időszakban is ugyanúgy veszélyes lehet. Sokan a fűtési szezonhoz kötik ezeket az eseteket, holott több háztartásban egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, így a szén-monoxid-mérgezés veszélye egész évben fenyeget. Fontos, hogy klímát, páraelszívót, vagy beépített szagelszívó-ventilátort szakember telepítsen, hiszen ezek együttes használata is befolyásolja a lakás légáramlását. A nyári melegben lecsökkenhet a kémény huzathatása, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe. 

Nyílt égésterű készülékek esetében az égéstermék hőmérséklete és a lakáson kívüli, környezeti hőmérséklet különbségéből adódó nyomáskülönbség befolyásolhatja a kémény huzathatását. Minél magasabb a külső hőmérséklet, annál kisebb a nyomáskülönbség, ami gyengíti a kémény huzathatását. Visszaáramláshoz vezethet továbbá a karbantartatlan gázkészülék, illetve azon háztartási eszközök, amelyek működésük közben megváltoztathatják a lakásban uralkodó nyomásviszonyokat. Ilyenek a konyhai szagelszívók, a ventillátorok és a klímaberendezések is. Ezeket a készülékeket nem szabad a tüzelőberendezéssel egyidejűleg használni. A fürdőszobában üzemelő fűtőkészülékek, kombi gázkészülékek, illetve az átfolyós rendszerű vízmelegítők a mérgező gáz elsődleges forrásai.

A megelőzés érdekében az új ablakokba szereltessünk légbevezetőt, nem elegendő, ha néha kiszellőztetünk. A legbiztosabb megoldást az állandó és automatikus légbevezetés jelenti. A nyílt lánggal működő vízmelegítőt évente egyszer ellenőriztessük szakemberrel. Átalakításnál ne szüntessük meg a fürdőszobai szellőzőnyílásokat. Ha bármilyen épületgépészeti berendezésünk nyílt lánggal működik, vegyünk otthonra egy szén-monoxid-érzékelőt. A katasztrófavédelem weboldalán elérhető az érzékelők pozitív és negatív listája.