Bővültek a tűzvédelmi műszaki irányelvek
2024. december 10. 10:27
A Tűzvédelmi Műszaki Bizottság 2024-re három téma kidolgozását, valamint három tűzvédelmi műszaki irányelv bővítését határozta meg feladatként. A témák kidolgozására felállított munkaműhelyek és a tűzvédelmi műszaki irányelvek módosításán dolgozó munkacsoportok számos tűzvédelmi megoldást dolgoztak ki, amelyek összesen öt irányelv bővítését eredményezték. Az új megoldások 2025. február 1-től alkalmazhatók.
A Tűzvédelmi Műszaki Bizottság feladatul szabta az elektromos autóbuszok, tehergépjárművek és egyéb elektromos közlekedési eszközök töltésével kapcsolatos tűzvédelmi létesítési megoldások, az akkumulátoros energiatároló rendszerek tűzvédelmi létesítési megoldásainak, valamint az élelmiszeripar területén előforduló porok robbanás elleni védelmével kapcsolatos megoldások kidolgozását. Emellett a tűzterjedés elleni védelem, a hő és füst elleni védelem, valamint a számítógépes tűz- és füstterjedési, valamint menekülési szimulációról szóló tűzvédelmi műszaki irányelv bővítését várta a szakemberektől.
A témák kidolgozására felállított munkaműhelyek és az irányelvek módosításán dolgozó munkacsoportok számos tűzvédelmi megoldást dolgoztak ki, így összesen öt irányelv bővül. Az új megoldások 2025. február 1-től alkalmazhatók.
A tűzterjedés elleni védelemről szóló tűzvédelmi műszaki irányelv a jövőben tartalmazza a tetők külső tűzzel szembeni ellenállását teljesítő, vizsgálat nélkül elfogadott megoldásokat, a tűzgátló lezárások fogadószerkezeteire vonatkozó feltételeket, a tűzvédelmi tányérszelep, légszelep beépítési módját és a szendvicspanel falak tűzgátló falként való kialakításait. Újdonságként jelentkeznek az elektromos autóbuszok, tehergépjárművek töltőhelyeinek tűzvédelmi kialakításával, az elektromos egyéb járművek (mikromobilitás) töltésével, valamint az akkumulátoros energiatárolók kialakításával kapcsolatos megoldások.
A beépített tűzoltó berendezések tervezése, telepítése témáját feldolgozó irányelvben az elektromos autóbuszok, tehergépjárművek töltőhelyeinek beépített tűzoltó berendezéssel történő védelmére dolgoztak ki tervezéshez szükséges paramétereket a szakemberek.
A hő és füst elleni védelemhez kapcsolódó tűzvédelmi műszaki irányelv bővítése új megoldásokat tartalmaz a hő- és füstelvezető környezetébe telepíthető napelemekkel, valamint az áramlást akadályozó építményszerkezetek, tárgyak elhelyezésével kapcsolatosan. Módosultak a négy méter számított belmagasságot meghaladó helyiségekre vonatkozó méretezési táblázat értékei és a szakemberek kidolgozták a tizenöt méter számított belmagasság feletti helyiségekre vonatkozó értékeket. A túlnyomásos füstmentes lépcsőház tetőszinti frisslevegő-ellátására vonatkozó megoldások is bővültek és új mellékletben szerepelnek a füstteszttel kapcsolatos javaslatok, valamint a hő és füst elleni védelem elvezetési és levegő-utánpótlási pontjaira vonatkozó elhelyezési instrukciók.
A számítógépes tűz- és füstterjedési, valamint menekülési szimulációval foglalkozó tűzvédelmi műszaki irányelvben kidolgozták az Eurocode szerinti méretezés alapjául szolgáló szimulációk alapelvét, módosították az eredmények értékelésének feltételeit, valamint bővítették a homlokzati tűzterjedés modellezésére vonatkozó tűz- és füstterjedési, valamint az egészségügyi létesítmények járóbeteg területeire vonatkozó kiürítés szimuláció feltételrendszerét.
A robbanás elleni védelem irányelve bővült az akkumulátoros energiatárolókra vonatkozó akkumulátortöltési-technológia kialakítási feltételeivel, folytatódott az élelmiszeripar területén előforduló termények, termékek feldolgozása, felhasználása, tárolása és forgalmazása során keletkező porok robbanás elleni védelmével kapcsolatos megoldások kidolgozása is.
A tűzvédelmi műszaki irányelveket és az egységes szerkezetben megjelenített témákat elérheti a katasztrófavédelem honlapján a https://www.katasztrofavedelem.hu/213/tuzvedelmi-muszaki-iranyelvek weblapon.
Fotó: Illusztráció