Szakmai előadások és az elmúlt időszaki tapasztalatok a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltósági továbbképzésén
2024. december 13. 12:56
Megtartották a második féléves továbbképzést a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltósági és ügyeleti szakterülete számára december 12-én. A rendezvényen az igazgatóság, a kirendeltségek, a hivatásos-, önkormányzati- és önkéntes tűzoltóságok szakterületi állományai vettek részt, hogy friss szakmai ismeretekkel és gyakorlati tapasztalatokkal gazdagodjanak.
A rendezvényt Dr. Bognár Balázs tűzoltó dandártábornok, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója nyitotta meg. Köszöntőjét követően, beszámolt az elmúlt időszaki rendkívüli eseményekről, azok kezeléséről, illetve a jövőbeni feladatokról, tendenciákról. Kiemelte a folyamatos szakmai fejlődést, a helyszíni beavatkozások során szerzett tapasztalatok fontosságát, melyek a hatékony munkavégzés alapját képezik.
Az első előadást Kiss Péter tűzoltó alezredes, polgári védelmi felügyelő tartotta, aki a Vas vármegyei LOCALIENCE projektfeladatokat mutatta be. Az előadás során kiemelte a projekt céljait, illetve a közelmúltbeli Table Top gyakorlat értékelésére is kitért, amelynek kapcsán a válsághelyzetek kezelésének fontosságára világított rá.
A „Vasi 1000-es tűz” néven elhíresült kenyeri tűzeset részletes beavatkozás elemzését Lakatár Gábor tűzoltó ezredes, a Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese mutatta be. Az előadás során a káresemény alapadatainak ismertetésén túl felidézte a beavatkozás körülményeit, az esemény kezelése során felmerült kihívásokat, valamint az ezek kezelését elősegítő javaslataira is kitért.
Karsay Viktor tűzoltó főhadnagy beszélt a kenyeri tűzeset során alkalmazott drónok szerepéről, valamint azokról az általános előnyökről, amelyekkel a drónok alkalmazása a katasztrófavédelmi műveletek során járhat. Ezen eszközök egyebek mellett lehetőséget biztosítottak a terület gyors felmérésére és a beavatkozók támogatására.
A kenyeri tűzeset logisztikai vonatkozásait Tóth András tűzoltó főhadnagy a Sárvári Hivatásos Tűzoltóság műszaki biztonsági tisztje ismertette. Kiemelte a hatékony eszköz- és erőforrás-menedzsment fontosságát a nagy kiterjedésű beavatkozások során.
Balikó Tamás tűzoltó őrnagy az elmúlt időszak ellenőrzéseinek tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal. Az előadás során arra hívta fel a figyelmet, hogy az ellenőrzések nemcsak a szabályok betartatására, hanem a további fejlődés lehetőségeinek feltárására is alkalmasak.
Zelenyánszky Zsolt tűzoltó alezredes a közelmúltban megrendezett Országos Tűzvizsgálói Verseny tapasztalatairól beszélt. Az előadásban a verseny tanulságait és azok gyakorlati alkalmazhatóságát ismertette.
Rimányi Erik tűzoltó százados a kéménytüzekkel kapcsolatos eljárásrend és adatfelvételezés kérdéseiben tartott előadást.
Kontics Sándor tűzoltó őrnagy, a főügyeleti osztály vezetője a Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat által tartott gyakorlatok, valamint a vármegyei ellenőrző gyakorlatok tapasztalatairól beszélt, kiemelve az ilyen típusú képzések szerepét a beavatkozások hatékonyságának növelésében.
A továbbképzés záró részében Lakatár Gábor tűzoltó ezredes, igazgatóhelyettes összefoglalta az elhangzottakat, és válaszolt a résztvevők kérdéseire. A szakmai nap végén a közelgő feladatok bemutatása is szerepelt a programban. Az esemény sikeres lebonyolítása hozzájárult ahhoz, hogy Vas Vármegye tűzoltói még felkészültebbek legyenek a jövőbeli beavatkozások során. Az ilyen szakmai rendezvények megerősítik a tűzoltói közösség együttműködését és hatékonyabbá teszik a katasztrófavédelem egészének munkáját.