Közösségi szolgálat

2012. szeptember elsejével hatályba lépett a nemzeti köznevelésről szóló törvény nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló miniszteri rendelet, amelynek egyik újdonsága, hogy azoknak a középiskolásoknak, akik 2016. január 1-je után érettségiznek, ötven órányi közösségi szolgálatot kell teljesíteniük. A diákoknak erre a katasztrófavédelemnél is lehetőségük van.

Közösségi szolgálatnak az a munka számít, amelynek során a diák a saját helyi közössége javát szolgáló, anyagi érdektől független tevékenységet folytat szervezett keretek között. Ilyennek számít a katasztrófavédelmi, egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, környezet- és természetvédelemi, óvodáskorú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős területen folytatható tevékenység.

A katasztrófavédelem kiemelt célja a gyermekek és fiatalok katasztrófavédelmi felkészítése, amelynek érdekében országszerte lehetőséget biztosít a középiskolás diákok számára, hogy közösségi szolgálati kötelezettségüket a katasztrófavédelem szerveinél teljesítsék, így a Fejér vármegyei igazgatóságon, kirendeltségeken valamint a tűzoltó-parancsnokságokon is. Ennek során megismerhetik a szervezet feladatrendszerét, kialakul bennük a biztonság, a katasztrófák megelőzése és a katasztrófák elleni védekezés melletti elkötelezettség és felelősségérzet, és későbbi életük folyamán nagy valószínűséggel többet tesznek majd saját és környezetük biztonságáért.

Mindezt a katasztrófavédelem úgy kívánja elérni, hogy a közösségi szolgálatra hozzá jelentkező fiatalokat bevonja a szervezet mindennapi tevékenységébe, részt vehetnek a szervezet napi működésében, így maguk is átélhetik, miben áll a katasztrófák elleni védekezés. Közreműködhetnek a megelőzési, felkészülési feladatokban, például iskolai tűzriadók megszervezésében, felvilágosító tevékenységben, de a tanulók kiterjedt káresemények során részt vehetnek a beavatkozások háttértámogatásában is.

A katasztrófavédelmi közösségi szolgálat keretében a diákok bekapcsolódhatnak a tűzmegelőzés és a tűzvédelem, a polgári védelem, illetve az iparbiztonság szakterületének munkájába, közreműködhetnek például iskolájuk tűzriadótervének kidolgozásában, a terv gyakoroltatásának előkészítésében és végrehajtásában, az intézmény tűzvédelmi rendszerének ellenőrzésében, tűzoltóversenyek előkészítésében, szervezésében és lebonyolításában, de akár az őket fogadó tűzoltólaktanya karbantartási tevékenységeiben is. Aki a polgári védelem területével kíván alaposabban megismerkedni, az részt vehet katasztrófakockázati helyszínek bejárásában, polgári védelmi gyakorlatok előkészítésében és végrehajtásában, ifjúsági versenyek előkészítésében és lebonyolításában, vagy éppen a polgári védelmi tervezéshez szükséges adatbázisok készítésében, vagy a lakosságfelkészítésben. Az iparbiztonság iránt érdeklődő diák a veszélyesáru-szállítást nyomon követő rendszerek karbantartásában és alkalmazásában, illetve veszélyes üzemek bejárásán vehet részt, de tevékeny szerepet kaphat a katasztrófavédelmi műveleti labor járműveinek napi karbantartásában, üzemszerű működtetésében is.

Azok a középiskolások, akik a közösségi szolgálat egészét, tehát mind az ötven órát a katasztrófavédelemnél kívánják teljesíteni, mindhárom szakterület munkájába betekintést nyernek.

A jelentkezés rendje

A közösségi szolgálat teljesítésének lehetősége - a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és szervezetei egységei részéről -, a 2012 októberétől biztosítja, a 2016. január 1-je után megkezdett érettségi vizsgák sikeres befejezését.

Az igazgatóság és szervezetei egységei a közösségi szolgálat teljesítését, a 2012/2013. tanévtől, a 9-11. évfolyamos korcsoport részére a katasztrófavédelem feladatrendszerének és küldetésének megismerésére, a biztonság, a katasztrófák megelőzése és a katasztrófák elleni védekezés melletti elkötelezettség, illetőleg felelősségérzet kialakítására ad lehetőséget.

Hosszú távon megvalósítandó cél, hogy a közösségi szolgálat jogszabályban meghatározott kötelező óraszámát (50 óra) a katasztrófavédelemnél önként teljesítő tanulók a polgári védelmi kötelezettség intézményére felkészülve felelős állampolgárként vegyenek részt a katasztrófák elleni védekezésben, a katasztrófavédelem nemzeti ügyként történő kezelésében.

Erre tekintettel a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, mint fogadó intézmény, valamint a középfokú oktatási intézmények, mint küldő intézmények együttműködési megállapodást kötöttek a Vasi Diák Közösségi Szolgálattal. A szolgálat pedig koordináló szerepet játszik a küldő és fogadó intézmények, illetve a diákok között. 

A Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon, illetve kirendeltségein történő közösségi szolgálat teljesítésére a Vasi Diák Közösségi Szolgálat elérhetőségein keresztül lehet jelentkezni, illetve regisztrálni!

A küldő intézmény kijelölt pedagógusa a Közösségi Szolgálatra jelentkező tanulót/tanulókat a fogadó szervvel kötött együttműködési megállapodásban meghatározottakra tekintettel, csoportokban a fogadó intézményekhez irányítja.

A katasztrófavédelmi közösségi szolgálat teljesítése során az arra önként jelentkező tanuló és a fogadó intézmény között munkaviszony nem jön létre, a tanulót a KSZ teljesítéséért illetmény, munkabér és egyéb juttatás nem illeti meg, a tanuló nem minősül fiatal munkavállalónak.

Kijelölt napok: minden hónap 3. hete, és az azt követő hétfő (pótnapként), az együttműködés megállapodással rendelkező intézmények számára a kijelölt koordinátor egyezteti a pontos időpontokat.

 A Közösségi szolgálat programja

  1. 24. § A KKSZ teljesítése során egy óra 60 perc, egy alkalom legalább 1, de legfeljebb 3 óra lehet. A KKSZ-re vonatkozóan meghatározott kötelező óraszámot a középiskolai képzés első három tanéve során teljesítik. A KKSZ a katasztrófavédelem vonatkozásában az 1. mellékletben meghatározott tevékenységi körökből teljesíthető.
  2. 25. § A tevékenységi köröket a fogadó intézmény a települési veszélyeztetettség előtérbe helyezésével, a helyi sajátosságok és a korosztályi jellemzők figyelembevételével, elméleti és többségében gyakorlati tevékenységek teljesítésének meghatározásával kibővítheti.
  3. 26. § A tűzoltósági, polgári védelmi és iparbiztonsági szakterülethez kapcsolódó tevékenységi körök az EMMI rendeletnek megfelelően legfeljebb 50 órában hajthatóak végre. A KKSZ-t vállaló tanuló részére az 1. sz. melléklet 4. d) pontjában meghatározott 40 órás önkéntes tűzoltó tanfolyam kivételével legalább 20 óra összes óraszámot kell biztosítani.
  4. 27. § A katasztrófavédelmi kirendeltségek és a helyi tűzoltó-parancsnokságok a katasztrófavédelmi megbízott bevonásával a program elvégzésére − igény szerint − összevont formában (mindhárom tevékenységi kör teljesítése) is lehetőséget biztosíthatnak, amelynek szervezése külön terv szerint történik. A foglalkozási terv elkészítésében a mentori feladatokat ellátó személy is részt vesz.
  5. 28. § A KKSZ teljesítésére a nyári szünet során is lehetőséget lehet biztosítani a 21. és 26. §-nak megfelelően nyári tábor, hosszabb idejű csoportos foglalkozás és egyéb esetekben az oktatási intézménnyel való együttműködés alapján és az igazgató engedélyével.
  6. 29. § A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 133. § (5) bekezdésében meghatározottak szerinti felkészítő és záró órák megtartásáért az oktatási intézmény kijelölt pedagógusa a felelős, akinek munkájában a fogadó intézményben kijelölt mentori feladatokat ellátó személy felkérés esetén közreműködik. A felkészítő és záró órák legfeljebb 5-5 órás foglalkozások lehetnek. A fogadó intézmény a felkészítő órát tartó pedagógus részére a saját tevékenységi profilját bemutató előadást készít.

A fogadó intézmények és koordináló személyek elérhetősége

Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

  • Név: Poór Balázs tűzoltó ezredes, polgári védelmi főfelügyelő
  • Cím: Szombathely, Ady Endre tér 1.
  • Telefon: 06-94/513-430
  • E-mail:  onynmf.cbbe@xngirq.tbi.uh

 

Szombathelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség

  • Név: Kiss Péter tűzoltó alezredes, polgári védelmi felügyelő
  • Cím: Szombathely, Ady Endre tér 1.
  • Telefon: 94/513-200
  • E-mail: crgre.xvff@xngirq.tbi.uh

 

Szombathelyi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság

  • Név: Milkovics Viktória tűzoltó főhadnagy, katasztrófavédelmi megbízott
  • Cím: Szombathely, Ady Endre tér 1.
  • Telefon: 94/513-200
  • E-mail: ivxgbevn.zvyxbivpf@xngirq.tbi.uh

 

  • Név: Zsoldos Adrián tűzoltó főhadnagy, katasztrófavédelmi megbízott
  • Cím: Szombathely, Ady Endre tér 1. 
  • Telefon: 94/513-200 
  • E-mail: nqevna.mfbyqbf@xngirq.tbi.uh

 

Sárvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség

  • Név: Weigl Miklós tűzoltó alezredes, megbízott polgári védelmi felügyelő
  • Cím: 9600 Sárvár, Batthyány u. 65.
  • Telefon: 95/521-170
  • E-mail: zvxybf.jrvty@xngirq.tbi.uh

Sárvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság

  • Név: Giczinger Jánosné c. tűzoltó zászlós, katasztrófavédelmi megbízott
  • Cím: Sárvár, Batthyány u. 65.
  • Telefon: 95/521-170
  • E-mail: wnabfar.tvpmvatre@xngirq.tbi.uh

 

  • Név: Szandi László tűzoltó őrnagy, katasztrófavédelmi megbízott
  • Cím: Sárvár, Batthyány u.65., (Celldömölk, Koptik Odó u. 8.)
  • Telefon: 95/521-170, (95/521-040)
  • E-mail: ynfmyb.fmnaqv@xngirq.tbi.uh

 

Körmendi Katasztrófavédelmi Kirendeltség

  • Név: Horváth Tibor tűzoltó ezredes, polgári védelmi felügyelő
  • Cím: Körmend, Hunyadi J. u. 45/a.
  • Telefon: 94/594-196
  • E-mail: gvobe.ubeingu.inf@xngirq.tbi.uh

 

Körmendi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság

  • Név: Farkasné Kovács Judit c. tűzoltó zászlós, katasztrófavédelmi megbízott
  • Cím: Körmend, Hunyadi J. u. 45/a.
  • Telefon: 94/594-196
  • E-mail: whqvg.snexnfarxbinpf@xngirq.tbi.uh

 

  • Név: Zsalvai Zsuzsa tűzoltó főhadnagy, katasztrófavédelmi megbízott
  • Cím: Körmend, Hunyadi J. u. 45/a. (Vasvár, Alkotmány út 8.)
  • Telefon: 94/594-196, (94/573-181)
  • E-mail: mfhmfn.nqbewnaarmfnyinv@xngirq.tbi.uh

 

  • Név: Hegyi László tűzoltó százados, katasztrófavédelmi megbízott
  • Cím: Körmend, Hunyadi J. u. 45/a. (Szentgotthárd, Füzesi u. 15.)
  • Telefon: 94/594-196 , (94/554-030)
  • E-mail: ynfmyb.urtlv@xngirq.tbi.uh